Na dobu neurčitú– V zmluve nie je stanovená doba trvania pracovného pomeru, nie je určené obdobie, ktorým by sa obe strany viazali. Kontrakt v podstate trvá po dobu relatívnej spokojnosti z obidvoch strán, pokiaľ sa jedna alebo druhá strana nerozhodne zmluvu ukončiť.
Na dobu určitú– Pracovný pomer sa dá dohodnúť na maximálne dva roky, avšak po uplynutí tejto doby sa dá v prípade záujmu opätovne predĺžiť, predĺženie je možné realizovať dvakrát v období dvoch rokov.
Na kratší pracovný čas– V trochu ojedinelých prípadoch je možné uzavrieť zmluvu,ktorá nemusí spĺňať odpracovaný čas 40 hodín týždenne, doba môže byť skrátená podľa dohody napríklad o polovicu. V takom prípade ale budúci zamestnanec musí počítať i s menšou mzdou, respektíve dostane zaplatené iba za svoj odpracovaný skrátený čas.
Delené pracovné miesto– V tomto prípade si čas medzi sebou delia a organizujú zamestnanci tej istej pozície.
Práca na doma, telepráca– Práca na doma umožňuje zamestnancovi pracovať bez toho, aby musel dochádzať do firmy, nakoľko náplň jeho práce je možné vykonávať i doma. Za prácu na doma sa ale nepovažuje príležitostná práca, zamestnanec musí byť aktívny. V dnešnej dobe je čoraz viac rozšírená telepráca, kedy zamestnanec k svojej práci využíva počítač, internet,…. čo môže robiť i zo svojho domu. V oboch prípadoch zmluva nevraví nič o príplatkoch za prácu cez víkendy či sviatky, nakoľko časový rozvrh práce si stanovuje sám zamestnanec.
Dohoda o práci mimo pracovného pomeru- Aj takáto dohoda je možná, pokiaľ človek stíha popri svojej práci venovať čas aj druhému zamestnávateľovi.
Dohoda o brigádnickej práci študentov- V takomto prípade je stanovený pracovný limit na 20 hodín týždenne, zamestnanec môže mať maximálne 26 rokov.
Dohoda o pracovnej činnosti– Limit je stanovený na 10 hodín týždenne, vek zamestnanca neobmedzený.
Dohoda o vykonaní práce-Limit nesmie presiahnuť odpracovaných 350 hodín do kalendárneho roka.