Každá rozumná rodina sa snaží korigovať svoje výdavky a ušetriť napríklad aj na výdavkoch za elektrickú energiu, vodu a plyn. Stačí sa naučiť niekoľko nenáročných vecí a za rok môžete ušetriť celkom peknú sumu.
Moderná doba priniesla do našich domovov pohodlie, ktoré je však draho vykúpené. Spotrebiče niekedy bežia celých 24 hodín. Nikoho nenapadne vypnúť televíziu alebo rádio. I ostatné prístroje nechávame v pohotovostnom režime, teda stále odoberajú prúd. Ak spočítate spotrebu všetkých prístrojov v pohotovostnom režime za celý deň alebo dokonca rok, dostanete sa na sumu vo výške niekoľko desiatok alebo stoviek eur, ktoré by ste mohli ušetriť.
Vypínajte svoj počítač, keď prestanete pracovať. Pred dovolenkou alebo víkendom, ktorý trávite mimo domova, vytiahnite kábel televízie, rádia alebo prehrávača zo zásuvky. Nabíjačky nenechávajte v zásuvkách.
Neplytvajte zbytočne pri praní. Perte len naplnenú práčku a nepoužívajte vysoké teploty. Na efektívne vypranie bielizne úplne postačia aj nižšie teploty. Väčšina baktérií sa zničí už pri 60 °C. Na bežné pranie pritom stačí len 30 – 40 °C.
Pozor na kvapkajúce kohútiky a pretekajúce WC. V prípadne neutesneného kohútiku môže za mesiac zbytočne pretiecť až 170 litrov vody. Ak vám tečie WC, môže to byť až tisíc litrov za deň.
V spálni možno ušetriť hlavne na kúrení (dostačujúca teplota na spanie je okolo 18°C) a na osvetlení. Do spálne sa hodia LED žiarovky, ktoré sú najúspornejším variantom osvetlenia vôbec. Oproti klasickým žiarovkám ušetria až 80 percent energie.
Radiátory neprekrývajte záclonami ani oblečením. Znemožňuje im to miestnosť efektívne a lacnejšie vykúriť. Za radiátory umiestnite reflexné fólie, ktoré odrazia naspäť do miestnosti až 90 percent tepla.
Vetrajte rýchlo a intenzívne. Okná otvorte dokorán na 5 až 10 minút a urobte prievan. Vzduch sa vymení, ale múry zostanú teplé. Ušetrené peniaze využite na nákup vianočných darčekov.