Je priam neuveriteľné, ako sa doba rýchlo mení. Takých 10 rokov dozadu sme si pod pojmom čítanie predstavili text na papierovom základe vo forme kníh či zošitov. A dnes? Ak sa pozrieme vôkol seba, čítanie má podobu elektronického textu vo forme mobilov či tabletov. S touto zmenou však zároveň prichádza otázka, akou formou sme náchylnejší zapamätať si text, respektíve učivo efektívnejšie?
Ktorá forma je v prípade učenia sa a vzdelávania efektívnejšia?
Každopádne v oboch prípadoch platí, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú majú bohatšiu slovnú zásobu, lepšie ovládajú pravopis a nevraviac o tom, že majú i pestrejšie teoretické vedomosti. A je v podstate jedno, či ide o dieťa alebo dospelého človeka. No je pravda, že medzi čítaním z elektronického prenosného zariadenia a čítaním z kníh vidíme určité rozdiely aj napriek tomu, že obsah textu zostáva nezmenený, respektíve totožný. Možno sa na efektivitu zapamätania si textu či formu čítania a učenia musíme pozrieť i z generačného hľadiska a v skratke na fakt, že každému z nás môže vyhovovať odlišná forma. Ale predsa musí existovať iba jeden oficiálny názor. Ktorá forma učenia sa je teda efektívnejšia? Digitálna či papierová?
- Pravda je však taká, že pri tejto téme nájdeme viacero vzájomne odlišných tvrdení a názorov a to aj od samotných odborníkov.
Zatiaľ čo digitálnou formou máme prístupom k väčšiemu množstvu informácií, teda môžeme sa k nim dostať praktickejším, rýchlejším a v neposlednej rade lacnejším spôsobom a ich podobu môžeme čítať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, nakoľko nás neobmedzuje tma a celé účivo máme vo svojom mobile, na druhej strane je dokázané, že práve táto forma učenia je príliš rýchla a teda i o niečo nedokonalejšia z pohľadu efektivity. Elektronika nás učí informácie konzumovať a iba ich „prejsť očami“, zatiaľ čo papierová podoba je z tohto pohľadu efektívnejšia a núti nás text viac precítiť a skôr si ho zapamätať, respektíve hlbšie sa do neho začítať a lepšie sa pri ňom sústrediť.